Stefan Nyrinder ny chef på Ikano Bank

2008-04-03

Stefan Nyrinder blir ny chef på Ikanobanken. Han efterträder Eva Engdahl som lämnar banken efter 17 år och nu engagerar sig i familjens företag.

Stefan Nyrinder kommer närmast från HAGS som är en av världens största tillverkare av lekplatsutrustning, men han har lång erfarenhet av bankbranschen med 18 år på bland annat SEB och dåvarande Eurocard. Fram till 2006 var han marknadschef för SEB division Nordic Retail & Private Banking, d v s kontorsrörelsen i Norden.

- Efter många år inom en storbank, ser jag nu fram emot att få använda mina erfarenheter och förverkliga idéer inom en liten och snabbfotad nischbank, säger Stefan som börjar på banken den 1 augusti 2008.



 

Välj om du vill skriva under med Mobilt BankID eller BankID på datorn

Läs igenom

Vi förstår att du bara vill bli klar, men du måste läsa följande dokument innan du kan skriva under din ansökan.
OBS. Öppnas i nytt fönster

Skriv under

Öppna BankID appen i din mobil eller surfplatta och knappa in din kod

Nu har du skrivit under!

    Vi behöver din medsökandes underskrift

    Välj hur du vill skriva under.

    Håll sökorden enkla. Du kan använd flera ord för att förfina din sökning.

    Om du inte hittar det du söker kan du prova att skriva nya sökord i sökfältet.